Seminář a enbu v Helsinkách

Podruhé jsem se vypravil do Helsinek na víkendovou stáž džódó. Tentokrát jsme byli dva ze Zlína (já a Renata) z celkových tří českých účastníků (ještě Zdeněk, který cvičí v Praze). Oproti roku 2013, kdy jsem byl ve Finsku poprvé, tentokrát vedli seminář dva učitelé: Michael Söderkvist (ŠMR gomokuroku) ze Švédska a Fred Quant (ŠMR menkjo kaiden) z Nizozemska.

Stáže se zúčastnilo 15 různě zkušených džódistů (včetně učitelů), v neděli pak dva hosté cvičící ZNKR džódó. V dódžó se sešli Finové a Švédi, Fred z Nizozemska, hosté z Ruska a my.

V pátek večer, kdy stáž začala, jsme se věnovali základním technikám (kihon sótai) a změně rytmu v nich. Po dvou hodinách jsme pokračovali katami z omote waza (1. sada technik). V sobotu jsme zvládli techniky čúdan (2. série). Fred s Michaelem se doplňovali ve výkladu a vše perfektně ukázali.

V sobotu odpoledne jsme byli pozváni na 5. ročník ukázek starých škol bojových umění, které se cvičí ve Finsku. Sám jsem měl tuto příležitost podruhé a stejně tak podruhé jsem mohl naši školu i sám reprezentovat před představiteli dalších 8 tradičních rjú a několik desítkami (sty?) diváků. Tentokrát se na ukázce podíleli oba učitelé, Renata z našeho dódžó, Anna ze Švédska, Nino z Finska a já. Během deseti minut jsme představili průřez našimi osnovami. A určitě ne špatně.

Akce se účastnili následující školy:

Heki rjú Insai-ha kjúdó
Hjóhó niten iči rjú kendžucu
Hontai jóšin rjú džúdžucu
Šintó musó rjú
Tenšin šóden Katori šintó rjú
Suio rjú iai kenpó
Kašima šin rjú
Musó džikiden eišin rjú
Daitó rjú aikidžudžucu Takumakai

Naše stáž pokračovala v neděli už od osmi hodin ráno. V této části jsme měli stihnout techniky ran-ai (3. sada) a následující kage. Jako obvykle se někteří naučili nějakou tu novou techniku. Stáž v Helsinkách byla komorní, ale o to víc intenzivní. Jsem rád, že jsem se jí mohl letos zúčastnit.

Patrik Orth

01

02

03

04

05

06

07

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *