Seminář v Užhorodě, únor 2017

Ve dnech 3. – 5. února 2017 proběhl v ukrajinském Užhorodě seminář aikidó a džódó. Zatímco aikidó vedl šihan Stéphane Benedetti (7. dan), džódó cvičení měl na starosti Patrik Orth z České republiky (ŠMR šomokuroku, IJF šoden).

Užhorod leží na západě Ukrajiny, pár kilometrů od slovenských hranic, nebylo tedy zvlášť obtížné do něj přijet. Podstatně horší to bylo pro některé ukrajinské zájemce o cvičení džódó. Někteří přicestovali ze Lvova (300 km) či Kyjeva (800), další ale až z Charkova, Poltavy, Záporoží, Doněcku (!) a dokonce Sevastopolu. Nám to ze Zlína trvalo jednu noc, někteří z nich si 1 500 km dlouhou cestu museli rozdělit na dva či dokonce tři dny cestování vlakem.

Cvičení džódó v Užhorodě bylo rozděleno do čtyř částí. Úvodní trénink měl představit základní techniky, tedy alespoň nejdůležitější z nich. Navazovalo cvičení ve dvojici a alespoň pár základních kat (suigecu a cuki zue). Stihli jsme vysvětlit a procvičit 6 základních technik a jmenované katy, ukázali jsme sérii omote waza a kvůli lepší představě o rozsahu technik i katu ran-ai.

Některých tréninků se účastnilo přes třicet lidí, další byly o málo komornější. Protože na stáž přijeli i pokročilejší, měli příležitost zacvičit si i katy z celé první série (omote). V průběhu běžných tréninků stihli prvních pět, tak jsme navíc přidali ještě jeden trénink pouze pro pokročilejší.

Zpětná vazba byla docela pozitivní, samozřejmě především ze strany pokročilejších, kteří věděli “do čeho jdou” a nepřekvapily je osnovy ano metodika výuky.

Věřím, že toto první setkání nebylo posledním. Užili jsme si pohostinost místních, prohlédli město a dobře si zacvičili. Byl to dobře prožitý víkend.

Patrik Orth

P.S.
Při výuce opět asistovala Renata z našeho dódžó, za což jí děkuji. Na stáž přijeli také dva džódisté z Maďarska Tamás a Endré.

uzgorod2017b

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *