Letní stáž džódó Mâcon 2018

V týdnu od 23. července 2018 probíhalo letní džódó gaššuku, které organizoval Alain Robert, jeho klub Ki Musubi a také Evropská federace džódó. Stáže se účastnily dvě desítky džódistů z Francie, Švýcarska, Ruska, Finska, Itálie, Nizozemska a České republiky (4). Pětidenní intenzivní cvičení společně vedli Alain Robert a Fred Quant (oba menkjo kaiden), Laurent Subilia (gomokuroku) a Patrik Orth (šomokuroku).

Každý den před snídaní jsme tentokrát věnovali cvičení beze zbraní, které připravil Alain. Ten se vedle džódó a dalších disciplín věnuje čchi kungu, takže se nám pokusil přiblížit svůj pohled na pohyb. Dopoledne a odpoledne jsme se věnovali technikám Šintó musó rjú džó. Cvičili jsme pochopitelně základy (kihon tandoku i sótai), které jsme si rozdělili do dvou dopoledních bloků. Omote waza jsme cvičili také dva dny odpoledne. Ve třetím a ostatních dnech jsme pracovali na čúdan, ran-ai a kage waza, přičemž cvičení byla rozdělená podle pokročilosti. Zatímco pokročilí cvičili pod Fredovým vedením, méně zkušení cvičili spolu s Alainem.

Ve čtvrtek odpoledne proběhla veřejná ukázka našich osnov, vlastně už tradičně bez veřejnosti, a v pátek zkoušky na stupně kjú. Celou stáž jsme uzavřeli společným cvičením kendžucu.

Stáž byla mimořádná. Byla komorní, letos není celoevropské gaššuku, ale několik podobných lokálních stáží, a my si vybrali účast na této. Fred Quant je naší dobrou duší, on stojí za tradičním džódó u nás. Alain Robert v posledních letech stál trochu mimo federační aktivity, stejně jako Laurent Subilia, ale jejich cvičení bylo vždy velmi podnětné. Laurent byl tím, kdo před 26 lety spolu se senseiem Kriegerem přijeli do ČR představit naší školu a díky nim jsme se o Šintó musó rjú dozvěděli. V Mâconu jsme vedle běžného cvičení mohli vnímat jiný pohled na cvičení a pohyb jako takový.

Myslím, že žádný z účastníků stáže, nelitoval a cvičení si užil i přes úmorná vedra. Letos v červenci v Mâconu jsme uzavřeli džódistický rok a na chvíli si odpočineme. Za pár dní se potkáme na našich trénincích a na stáž se chystáme až na podzim. Sledujte nás a přidejte se.

macon2018group

macon2018oku

macon2018teachers

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *