Letní evropské džódó gaššuku Lyon

Od soboty 27. 7. 2019 probíhalo týdenní letní gaššuku Evropské federace džódó. V letošním roce se tato letní škola uskutečnila v Lyonu ve Francii. Na stáž přijela asi stovka džódistů, čtyři z nich přijeli z České republiky. Stáž vedl po několikaměsíční zdravotní přestávce sensei Pascal Krieger spolu se sedmi dalšími učiteli úrovně menkjo kaiden. Stáže se účastnili také učitelé nižších stupňů, kteří využili příležitost zacvičit si společně.

Pascal sensei už tradičně vybral motto stáže, které bylo umístěné na kamize v dódžó, kde jsme zahajovali dopolední cvičení. Motto byl vlastně citát Mahátmy Gándího: “žij, jako bys měl zítra zemřít; uč se, jako bys měl žít navždy” (sei ši ašita gaku sei ei en).

Šklola jako obvykle začala jednodenním cvičením učitelů a vedoucích evropských studijních skupin. Následovaly tři každodenní tréninky v pondělí a úterý, středeční pauza a opět třífázové cvičení ve čtvrtek a v pátek. Jako obvykle se začínalo v šest hodin ráno. Většina cvičila kihon sótai a učikomi, menší skupiny se postupně věnovali paralelně vyučovaným zbraním – postupně džutte a kusarigama, nově také Ittacu rjú hodžódžucu a nakonec i tandžódžucu. Všechny další tréninky probíhali převážně ve třech skupinách. Začátečníci se učili základní techniky, jak také jinak. Pokročilejší v průběhu týdne prošli celými osnovami Šintó musó rjú. V každé ze skupin se různě prostřídali učitelé, zatímco Pascal sensei nejprve věnoval všechn čas začátečníkům a ve druhé polovině stáže chodil mezi všemi a “napovídal”. Abyste to správně chápali, napovídal s holí či mečem v ruce. Cvičil a ukazoval, co bylo třeba. Sledoval výklad jednotlivých učitelů a občas přidal nějakou poznámku a ukázku. Myslím, že každý z nás byl nadšený a užíval si cvičení pod vedením senseie, který nám posledních šest měsíců chyběl.

Týdenní stáž poskytla mnoho příležitostí k tomu “učit se tak, jako bychom tu měli být věčně” a široká škála technik v naší škole nabízí mnoho předmětů ke studování.

kamiza-lyon2019

lyon2019-skupinova2

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *