Stáž v Gryonu, říjen 2019

Ve dnech 11. – 13. 10. 2019 se uskutečnil 31. ročník stáže Šintó musó rjú, která se koná při příležitosti “des vendanges”. Už po několikáté v řadě akci hostilo městečko Gryon v kantonu Vaud, které leží nedaleko Montreux. Tam sídlí dódžó Musókai, které vede Michel Ducret a Michel “Coco” Colliard, kteří za celou akcí stojí. Stáže se letos zúčastnilo více než 40 džódistů ze Švýcarska, Francie, Itálie, Německa, Finska, Ruska a Česka.

Páteční cvičení vedl sensei Pascal Krieger, opět aktivní a vitální. Jako téma akce vybral následující myšlenku: Mizu (wa) kame (no) katači (ni) kawaru, která by se dala přeložit takto: “Voda se změní podle tvaru vázy.” Smyslem tohoto motta je snaha přizpůsobit se aktuální situaci.

Sensei rozdělil tříhodinové večerní keiko na základní techniky džó (kihon tandoku), principy kendžucu a nakonec (pro pokročilé) techniky kusarigamadžucu. Na závěr jsme se měli i s kusarigamou přizpůobovat a měnit wazy aniž bychom předem plánovali, které katy budeme cvičit. Přizpůsobit se musel šidači i učidači.

V sobotu a v neděli řídil stáž sensei Michel Ducret. Tomu asistovali další učitelé ze Švýcarska, Itálie a Česka. Michel každý z tréninků zahájil cvičením bez partnera, formou učikomu či suburi. Následovalo cvičení v párech (sótai ale na místě) a pochopitelně katy. Často odkazoval na téma stáže, na schopnost přizpůsobení. Cvičili jsme ve třech skupinách podle pokročilosti, přičemž každá ze skupin se věnovala vlastnímu programu. Začátečníci se věnovali některým katám omote a čúdan waza, pokročilejší kage a samidare. Katy jsme probírali docela důkladně a i v neděli zbyl čas na kusarigamu a džuttedžucu.

Kromě cvičení jsme si užívali dobré jídlo, víno a sluníčko. Milovníci čaje, mezi něž se nepočítám, ocenili tradiční čajové pauzy mezi tréninky a skvělou organizaci, kterou řídil Coco sensei.

Další stáž nás čeká už tento víkend v Maďarsku a za pár týdnů v Praze. Připojte se, stojí to za to.

Patrik Orth

IMG_20191014_093805

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *