Treportáž :)

V průběhu posledních dvou měsíců jsme se podíleli na třech akcích a tak nějak nebyl čas o nich informovat. Proto spojíme tři reportáže do jedné a vytvoříme tuto treportáž.

První z těchto akcí bylo Kangeiko na konci loňského roku (28. – 29. 12. 2019). Kangeiko, doslova zimní cvičení, jsme uspořádali ve fraštácké posilovně nejen pro členy Tenšin dódžó. Intenzivního cvičení iaidó a džódó se nakonec zúčastnili dvě desítky cvičenců ze Zlína, Vyškova, Přerova, Olomouce, Fryštáku a také hosté z Ukrajiny. Všichni měli příležitost vyzkoušet si disciplínu, kterou neznají – málokterý z nich totiž studuje obě dvě. Někteří se dokonce pravidelně věnují úplně jiným bojovým uměním (aikidó, karate) a s džódó a iaidó přišli do styku poprvé. Stáž vedl Patrik Orth (ŠMR Šomokuroku a 3. dan iaidó) a jako host Michal Kolísek (5. dan iaidó). S ohledem na velkou účast začátečníků jsme procvičovali spíše základy – specializovaná stáž iaidó ve Zlíně byla v plánu v lednu, džódó v únoru.

Hned na začátku ledna se ve švýcarském Cartigny uskutečnilo tradiční Kagamibiraki Evropské federace džódó (FEJ) a evropské Seirjúkai. Stáže, kterou 3. – 5. 1. 2020 řídil sensei Pascal Krieger (menkjo kaiden) a ostatní učitelé FEJ se zúčastnilo přes sto džódistů z celé Evropy (dva z ČR/ ze Zlína). Mottem stáže bylo: “Mizu wa kame no sugata ni kawaru” něco jako “voda na sebe bere tvar vázy”. Pascal sensei byl plný elánu a účastníci si po celou stáž tento elán užívali. V pátek, po tréninku pro učitele, všichni cvičili kihon, celé dva další dny byl čas pro kompletní osnovy školy.  Mimo technik džó jsme zvládli i kendžucu, tandžó, kusarigamadžucu a džuttedžucu. Už tradičně jsme se museli uskromnit, co se místa týče. Bylo třeba střídat se a dávat pozor na okolí, kdo ale chtěl, učil se i sledováním cvičících. No a protože Kagamibiraki je také společenskou událostí, užili jsme si i pohostinství místa a organizátorů, kteří se o nás opět příkladně postarali… Pokolikáté už?

V treportáži je třeba také zmínit jednodenní stáž iaidó, Vladimíra Hyndráka (5. dan), kterou jsme zorganizovali v sobotu 18. 1. 2020 ve Zlíně. Protože už nemáme stálé dódžó, přístupné 24 hodin denně, nemůžeme zajistit přenocování. Proto jsme po dlouhé době vyzkoušeli iaidovat jednodenně a povedlo se. Bylo nás méně (15) ze Zlína, Ostravy, Vyškova, Brna a Českých Budějovic, ale mohli jsme intenzivně cvičit celý den. Díky absenci večerního a nočního přerušení zůstala naše pozornost dostatečně ostrá. I když se to zdálo nemožné, zvládli jsme procvičit všechny katy ZNKR iaidó a ani jsme si nestihli uvědomit, že jsme unavení. Byla to dobrá stáž a ta další bude zase jednodenní.

Předtím se ale vydáme na kopec stáží jiných a odcvičíme spoustu pravidelných hodin v Tenšin dódžó 🙂

Účastníci Kangeiko 2019

Frystak2019

Kamiza na Kagamibiraki 2020

KB2020-kamiza

Banzai tamtéž (zdroj: www.fej.ch)

KB20_banzaim

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *